Jeg er stor modstander af faste definitioner når det kommer til mennesket. Det er som om, alle gerne skal sættes i bås… vi skal alle have etiketter på. Det kan nok også godt lade sig gøre på nogle områder. Men på andre områder, hvor det ellers synes oplagt, stritter jeg imod. F.eks. på kønsspørgsmålet. Jeg er ikke af den overbevisning, at der kun findes 2 køn, og at man er enten/eller. Eller at man enten er homo-, bi- eller heteroseksuel. Som jeg tidligere har skrevet, så synes jeg, at mennesket er alt for komplekst et væsen til at kunne indordne sig under så strenge rammer. Er man en mand, fordi man er født med “tap”? Hvad med dem, som ligner kvinder, føler sig som kvinder og lever som kvinder… men alligevel har en “tap”? Hvis man ikke kender til “tappens” eksistens, ville man tro, det var en kvinde, og spørger man en uvidende ville vedkommende med selvfølgelighed i stemmen sige, at der var tale om en kvinde.

Det er svært at definere noget så udflydende som kønnet i mange tilfælde er. HowStuffWorks have en spændende artikel omkring lige netop det emne. Artiklen kan opsummeres ved dette citat:

Because gender is a social construct, society can frown on those who break its rules. While boys who enjoy playing dress-up may be tolerated in their younger years, they are expected to grow out of it and become proper gentlemen.

Jeg ser det hver eneste dag. Jeg bryder selv de sociale “regler” i samfundet blot ved at være den, jeg er. Og det er ikke positivt modtaget af mange… indtil de lærer mig at kende. Så er det en helt anden sag. Men hvorfor skal man lære et andet menneske at kende, før man accepterer det menneske som det er?

2 kommentarer til “Det flydende køn”

  1. M. siger:

    Virkelig dejligt indlæg.
    Jeg er helt enig. Først og fremmest er jeg et menneske med en hel masse facetter, og en af de facetter er kvinde. Jeg er ikke “kvinde” i den betydning, at alene det gør, at jeg kan smides ind i en bås, og af det udlede en hel masse ting om min person.

  2. Dina siger:

    Et godt indlæg! Jeg er, som transvestit, selv meget fascineret af hvordan køn og seksualitet er “flydende” og at de gammeldages båse ikke længere kan bruges til at definere hvem og hvad vi er!
    Jeg mindes et citat som hed: “Den gang jeg var barn, var en bøsse noget man skød med!” og heldigvis er vi kommet langt fra den holdning.
    De fleste er i dag klar over forskellen på hetro- bi- og homo-seksuel, for ikke at nævne forskellen på transvestitter, transeksuelle, dragqueens. Så måske har vi i virkeligheden fået et mere nuanceret syn på seksualitet og køn… Så måske er vi på vej i den rigtige retning, selvom der er langt endnu når det kommer til accept og forståelse fra “familien Danmark”.

    /Dina

Skriv en kommentar

(skal udfyldes)

(skal udfyldes)

Du må bruge disse HTML-tags og attributter: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© 2010 Mit feminine liv Suffusion WordPress theme by Sayontan Sinha